niedziela, 18 września 2011

Niedzielne dzielenie

Przyszła w końcu niedziela. Chciałbym każdą niedzielę poświęcać opisowi jakiegoś ciekawego źródła związanego z nauką języków obcych. Może to być ciekawe miejsce w internecie, dobra książka, program radiowy lub telewizyjny itd.

Dziś chciałbym zaproponować rzut okiem na stronę Uz-Translations, na której możemy znaleźć mnóstwo interesujących rzeczy.

Strona funkcjonuje w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i uzbeckiej. Różnego rodzaju komentarze i opisy spotykamy w sumie w dwóch pierwszych, użytkownicy jednak starają się korzystać z angielskiego.

Co konkretnie znajdziemy na stronie? Przyjrzyjmy się:


Z lewej strony widzimy języki pogrupowane mniej więcej rodzinami (jest ich więcej niż na rysunku). Do każdego języka mamy odnośniki do kilku sekcji (Materiały edukacyjne, Słowniki, Materiały Audio/Video, Literatura, Audiobooki, Gazety/Czasopisma, Dla dzieci - nie przy każdym języku dostępne są wszystkie te kategorie). Po wybraniu jednej z sekcji otrzymujemy dostęp do ogromnej ilości materiałów. Możemy zapoznać się z opisem, przeczytać uwagi i komentarze użykowników i, jeśli chcemy, ściągnąć dany materiał.

A dostępne są różnego rodzaju kursy, podręczniki, słowniki, filmy, programy multimedialne, gramatyki, materiały szkolne, a w zakładkach Literatura i Audiobooki odnośniki do innych stron z taką właśnie treścią.

Materiały te są w dużej mierze po angielsku i rosyjsku, choć spotyka się i niemieckie, hiszpańskie, francuskie i inne, jest też kilka polskich (poza, rzecz jasna, materiałami do nauki polskiego).

Można też wyszukiwać za pomocą wyszukiwarki lub tagów, choć ten ostatni sposób nie jest za bardzo skuteczny.

Ogromną zaletą tego serwisu jest wielka liczba dostępnych materiałów - oceniam ją na ok. 30000 pozycji (codziennie pojawia się kilkanaście nowych). Znajdziemy tam też mnóstwo materiałów niedostępnych w innych miejscach, dotyczących bardzo "egzotycznych" języków jak na przykład ketyjski.

Zalety?
+ ogromna ilość dostępnych materiałów
+ stale aktualizowane
+ dostęp do materiałów bardzo rzadkich
+ duża i pomocna społeczność użytkowników

Wady?
- konieczna znajomość rosyjskiego lub angielskiego by korzystać ze strony i z dostępnych materiałów (choć dla osób uczących się języków obcych to chyba nie jest wielki problem :) )
- konieczność (bezpłatnego) zarejestrowania się na stronie, jeśli chcemy ściągać materiały
- "zacinanie się" strony, nie zawsze chodzi ona bardzo płynnie
- nieraz nie da się ściągnąć interesujących materiałów; można na szczęście poprosić innych użytkowników o ponowne ich wystawienie

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza