poniedziałek, 24 października 2011

Niedzielne dzielenie, odc. 6

Dziś nieco inna formuła, ale treść, mam nadzieję, ciekawa.
Zostałem zapytany o ciekawe źródła do nauki języka rosyjskiego. Ja sam akurat mało korzystałem ze źródeł internetowych przy uczeniu się rosyjskiego, niemniej coś w tym internecie jest :)

1. http://imtranslator.net/translate-and-speak/ - moje najświeższe odkrycie. Co znajdziemy? Świetny program - wpisujemy/wklejamy tekst w jezyku obcym (angielski, chiński, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, portugalski, rosyjski, hiszpański) i po chwili komputer czyta nam ten tekst! Próbowałem angielskiego i rosyjskiego i brzmi świetnie. Przyjemny, prawie naturalny głos, dobra intonacja, mało błędów (słyszałem tylko jeden - rok dwa tysiące jedenasty był przeczytany jako dwa tysiące jedenaście). Może to nie jedyny taki program, może nie najlepszy, ale jeśli mamy wątpliwości co do wymowy, warto spróbować.

2. http://www.internetpolyglot.com/ - też niedawno odkryta, żałuję, że nie wcześniej. Znajdziemy tam 34 języki. Możemy spośród nich wybrać jeden "główny" (np. polski) a potem taki, którego chcemy się uczyć i już mamy dostęp do pogrupowanego tematycznie słownictwa wraz z wymową! Można też tworzyć własne lekcje (zestawy słówek) i udostępniać je znajomym. Są też dostępne fiszki i zabawy językowe uprzyjemniające i usprawniające naukę.

3. http://softacademy.luguniv.edu.ua/Programs/RussianThemes/welcome.html - strona w języku rosyjskim. Znajdziemy tam trochę różnych tekstów (tematycznych, bajek, wierszy i łamaczy języka), wszystkie z dołączonym nagraniem. Niektóre trudniejsze słowa tłumaczone są na język angielski i chiński.

Na dziś tyle. Może byłoby tego więcej, ale boli mnie głowa i muszę iść spać, by jutro mieć siły na naukę węgierskiego.

Przyjemnego tygodnia!

1 komentarz:

  1. Dzięki! Najlepsze jest to co czyta, jak wpiszesz tekst! Wczoraj znalazłem taki sam, ale tylko z francuskim, i też jest dosyć dobry. Fajne pomysły na strony z tym czytaniem, bardzo pomaga :) Have a nice day!

    OdpowiedzUsuń