niedziela, 19 lutego 2012

Niedzielne dzielenie, odc. 19

Ostatnio dość intensywnie pracuję nad esperanto. Język prosty i całkiem przyjemny, człowiek cały czas zmotywowany, bo robi postępy. Mam kilka podręczników, korzystam ze strony Lernu.net, brakowało mi jednak jeszcze czegoś - słów powiązanych tematycznie.

Rozwiązanie mojego problemu znalazłem na stronie Esperanto en dek lecionoj (Esperanto w dziesięciu lekcjach).

Autorem jest Paweł Wimmer, który pisze: "Witryna jest sieciowym, rozszerzonym odpowiednikiem podręcznika pod tym samym tytułem, który opublikowałem w lipcu 2009 roku". Jest to dość obszerny kurs, możemy z niego korzystać online, lub ściągnąć (w kilku dostępnych formatach).

Cytat ze strony:
"Podręcznik zawiera następujące części:

 • zasadniczy kurs języka zawierający 10 lekcji i towarzyszące pierwszym czterem lekcjom nagrania umieszczone w Internecie,
 • krótkie czytanki pochodzące z wydanej przed stu laty książki „Unua Legolibro”, które opatrzyłem pomocniczymi słowniczkami,
 • lista zwrotów przydatnych w kontaktach internetowych, zwłaszcza w korespondencji elektronicznej i na forach esperanckich,
 • objaśnienie ćwiczeń słownikowych przygotowanych przeze mnie do bezpłatnego programu jMemorize,
 • opisy kilku przydatnych programów,
 • kilka przykładowych słowniczków tematycznych rozszerzających słownictwo,
 • słowniczek terminów komputerowych,
 • lista przydatnych adresów internetowych."
Wszystkie elementy kursu są niezwykle ciekawe:
Zasadniczy kurs wprowadza stopniowo słownictwo i gramatykę. Ciekawym dodatkiem w wersji online są wbudowane fiszki (dla tych, którzy, tak jak ja, lubią je) i nagrania dźwiękowe.
Krótkie czytanki są świetnym wprowadzeniem do dłuższych tekstów.
Przydatne zwroty oraz słowniczki tematyczne i lista krajów pozwalają usystematyzować i poszerzyć wiedzę z danej dziedziny. Szczególnie przydatne są zwroty: możemy znaleźć kilka sposobów na przedstawienie się, wyrażenie opinii, zaprzeczenie, wyrażenie zdziwienia itd.
Słowniczek komputerowy zainteresuje tych, którzy chcą w detalach rozmawiać o serwerach, analogowych apletach czy asymetrycznej synchronizacji asemblera :)

Na stronie znajduje się też "tekst podręcznika Gerda malaperis! autorstwa Claude'a Pirona, który autor udostępnił publiczności internetowej, zrzekając się wszelkich praw.
Podręcznik składa się z 25 rozdziałów. Pytania, noty i ĉwiczenia do każdego rozdziału opracował Edmund Grimley Evans, który także zrzekł się praw autorskich. Jako podrozdziały umieszczone są teksty z publikacji Claude'a Pirona, Lasu min paroli plu!". Nie korzystałem jednak jeszcze z niego, więc nie będę się na ten temat wypowiadać.

Zalety?
+ świetny, bogaty kurs esperanto
+ mnóstwo dodatków
+ dobre słowniczki

Wady?
- nic mi nie przychodzi do głowy :)

3 komentarze:

 1. Dodatkowo - słownictwo do kursu można jest do ściągnięcia w programie Anki http://ankisrs.net/whyreview.html

  a jeśli chodzi o lernu i naukę esperanto to z całego serca polecam spotkania lernu http://pl.lernu.net/pri_lernu/renkontighoj/SES/2012/index.php

  annA

  OdpowiedzUsuń
 2. Korzystałam kiedyś z tej strony, ale szybko się poddałam. Za jakiś czas planuję jednak wrócić do tego języka i porządnie się przyłożyć :)

  OdpowiedzUsuń