niedziela, 26 lutego 2012

Niedzielne dzielenie, odc. 20

Uczę się niemieckiego. Od podstaw. A jako że lubię korzystać w czasie nauki z różnych źródeł, stale wyszukuję ciekawych materiałów.

Ostatnio przez przypadek natrafiłem na stronę, która będzie bardzo przydatna za jakiś czas (na razie muszę osiągnąć choćby poziom A1 :-) ).

Na stronie Slow German znalazłem ciekawe i trochę nietypowe podcasty. Wszystkie są bardzo ładnie i powoli czytane, co ułatwia zrozumienie. Ja, słuchając jedynie tekstu o ogrodach zoologicznych, byłem w stanie wyłapać pojedyncze znajome słówka i nawet ogólnie zrozumieć o co chodzi. Dla części osób będzie to wada, gdyż nie pozwala na zaznajomienie z naturalną prędkością, z jaką mówią użytkownicy tego języka. Od tego są jednak inne serwisy :)

Ze względu na marną znajomość niemieckiego trudno mi się wypowiedzieć na temat tej strony dokładniej. Mogę jedynie dodać, że czytany tekst jest dostępny na stronie, można go też ściągnąć w formacie PDF.

Brakuje mi tak jednak tłumaczeń trudniejszych słów na inne języki. Wiadomo, można poszukać w słowniku, ale jednak to nie to samo. Powtórzę jednak, ta strona będzie dobra dla ludzi mających już jakieś podstawy.

Zalety?
+ ciekawe tematy podcastów
+ tempo czytania dobre dla początkujących

Wady?
- strona tylko po niemiecku
- brak tłumaczeń trudniejszych słówek

3 komentarze:

 1. Polecam jeszcze
  http://www.dw.de/dw/0,,2547,00.html
  oraz
  http://www.dw.de/dw/0,,2146,00.html
  [można jeszcze w zakładce podcasting znaleźć inne odnośniki]

  Poza tym, ciekawy jest magazyn Deutsch Aktuell wydawany przez colorful media. Co prawda wg mnie wymaga znajomości podstaw, ale koncept i opracowanie są całkiem udane.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gratuluję decyzji, niemiecki to cudowny język :)
  Ja od siebie też mogę polecić kilka linków:
  http://www.jezyk-niemiecki-blog.com/ ---> fajny blog, na którym dobrze opisana jest gramatyka
  http://www.dw.de/dw/article/0,,5284739,00.html ---> prosty serial po niemiecku
  http://www.dw.de/dw/article/0,,15547878,00.html ---> wolno czytane wiadomości
  Życzę powodzenia! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dzięki za kolejny, wartościowy wpis. Uczę się obecnie samodzielnie języka niemieckiego i po pewnym czasie mam zamiar udać się na kurs do szkoły językowej - https://lincoln.edu.pl/. Często szukam materiałów edukacyjnych na blogach językowych. Dowiaduję się z nich też o nowych metodach i pomysłach na naukę języków obcych.

  OdpowiedzUsuń