środa, 11 września 2013

Jak dobrze znasz języki obce?

Marzymy o nauce języków obcych, zaczynamy to marzenie realizować, myślimy już o kolejnych językach, może nieco bardziej "orientalnych"...

Ale jak to jest z tą naszą znajomością tych języków? Czy jesteśmy w ogóle w stanie odróżnić od siebie języki?

W odpowiedzi na to pytanie może nam pomóc strona Great Language Game. Znajdziemy tam prostą grę polegającą na odgadnięciu, jaki język słychać na kilkunastosekundowym nagraniu. Do wyboru mamy najpierw dwa, potem trzy języki, a ich liczba stale się zwiększa.

Języki są dobierane w sposób przypadkowy, co oznacza, że raz będziemy mieli wybierać między, dajmy na to, francuskim i kantońskim, a innym razem między swahili i hausa. Jest to minus tej gry, ale z drugiej strony, kto mówi, że ma być łatwo :)W czasie gry możemy się pomylić, ale tylko dwa razy, po trzeciej pomyłce gra się kończy, my otrzymujemy punkty, którymi możemy pochwalić się na Twitterze.

Dostajemy też jednak cenne informacje nt. języków, których nie odgadliśmy. Możemy też jeszcze raz odsłuchać nagrania.

 
Oprócz zabawy i informacji, można też wykorzystać aplikację, by odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki język obcy wybrać. Tu bowiem mamy możliwość zapoznania się z ich brzmieniem i a nuż w którymś z nich się zakochamy :)
 
Aplikacja ma jeszcze dwie wady: jakość niektórych nagrań jest lepsza, niektórych gorsza. Jest to o tyle zrozumiałe, że trudno znaleźć nagrania bardziej egzotycznych języków. Widać jednak, że gra będzie rozwijana - będą dodawane nowe nagrania, a niektóre stare będą ulepszane. Druga wada - może uzależniać :) 

5 komentarzy:

 1. Gra jest świetna. Tylko te języki azjatyckie i afrykańskie...ciężko je zgadnąć :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Aaaa wciąga! :) i ta zżerająca ciekawość "o czym oni mówią? ;)" Pozdrawiam i zapraszam do mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetna gra, bardzo mnie wciągnęła :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajne ale po co? Naprawdę jest tutaj tylu językoznawców? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Olu, nie chodzi o fakt, że jest tu tylu poliglotów ale o zabawę i naukę.
   Zabawę z której coś wynosimy ciekawego:)

   Usuń