niedziela, 9 października 2011

Niedzielne dzielenie, odc. 4

Dziś chciałbym się podzielić nie źródłem internetowym, a książką. Jest to książka niezwykła, przynajmniej dla mnie. Przeczytałem ją pierwszy raz wiele lat temu, a od tego czasu jeszcze wielokrotnie.

Ta książka to "Jak zostać poliglotą" wydana przez Krajową Agencję Wydawniczą (ja mam wydanie z 1983 roku).

Książka napisana przez takich autorów jak Hanna Komorowska, Witold Cienkowski, Leszek Suchorzewski, Oskar Chomicki czy Stanisław Kaczmarski prezentuje szeroki wybór tematów, które z pewnością zainteresują przyszłych poliglotów.

Dowiemy się, co jest prawdą a co mitem, jeśli mówimy o nauce jezyków obcych, sprawdzimy, czy mamy szanse w nauce języka obcego. Poznamy warunki skutecznej nauki, metody, z których możemy korzystać czy środki, jakie będą pomocne. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że książka ma już swoje lata i wiele rzeczy dziś wygląda inaczej (szczególnie dotyczy to wspomnianych wyżej polecanych środków technicznych).

Aktualnym jednak rozdziałem, który szczególnie lubię i czytam co najmniej kilka razy w roku, jest ten o doswiadczeniach słynnych poliglotów. Tu oddam głos autorowi rozdziału: "Poligloci i ich osiągnięcia zasługują na uwagę z dwóch względów. Pierwszy to ten, że ich przykład zdolny jest zaktywizować intelektualnie osoby uczące się języków obcych. Po drugie - u wybitnych poliglotów możemy to i owo podpatrzeć, a potem wypróbować stosowane przez nich metody nauki we własnej pracy nad językiem obcym, oczywiście dostosowując je do naszych potrzeb, warunków i możliwości".

Zalety?
+ ciekawa treść
+ profesjonalni autorzy
+ świetny rozdział o doświadczeniach poliglotów

Wady?
- przydałoby się uaktualnienie treści (może nowe wydanie?)

3 komentarze:

  1. Zainteresowałeś mnie tą książką, postaram się ją przeczytać :)

    OdpowiedzUsuń
  2. swojego czasu rozglądałam się za tą książką, ale nigdzie nie mogłam jej dorwać :( a szkoda, bo z tego co piszesz wynika, że warto przeczytać.

    OdpowiedzUsuń
  3. oj, zabawnie, właśnie tydzień temu znalazłam ją w swojej biblioteczce w domu :D ale nie podzielam entuzjazmu powiem szczerze w ogóle. faktycznie opowieści poliglotów na końcu są ciekawe, ale większość info jest tak strasznie zbędnych! np poprawne używanie adaptera (to przy rozdziale o uczeniu się ze słuchu). mam wrażenie że autorzy jednak dążyli do objętości a nie do dobrej jakości i fajnej treści.. :/

    OdpowiedzUsuń