niedziela, 22 stycznia 2012

Niedzielne dzielenie, odc. 15

W czasie nauki języków obcych, niezależnie od poziomu zaawansowania, często zmuszeni jesteśmy do korzystania ze słownika. Na rynku dostępnych jest wiele różnych, postaram się od czasu do czasu i o nich napisać.

Na pierwszy ogień pójdzie słownik dosyć nietypowy, bo obrazkowy. Istnieje cała seria takich słowników wydana przez PONS. Ja dysponuję rosyjsko-polskim (tudzież polsko-rosyjskim). Oprócz tego są jeszcze angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski.

Słownik zawiera ponad 10 000 haseł w 17 rozdziałach głównych i 600 obszarach tematycznych. Można znaleźć tu tłumaczenie, którego na próżno szukać gdzie indziej, gdyż rysunki są bardzo szczegółowe. Często zdarza się, że kiedy wertuję słownik, napotykam na nazwy, które nawet po polsku nic mi nie mówią. Słownik obrazkowy to więc dobre rozwiązanie, jeśli nie zna się polskiej nazwy danego przedmiotu, a trzeba znaleźć jego odpowiednik w języku obcym. Dzięki szczegółowym ilustracjom istnieją spore szanse na zapamiętanie polskiego tłumaczenia. 300 stron w pełnym kolorze dostarcza materiał ciekawy nawet dla tych, którzy sporadycznie posługują się językiem obcym.

Zalety?
+ duża ilość słownictwa
+ dobra jakość wykonania
+ słownictwo pogrupowane tematycznie
+ cena nie odstrasza (ok. 40 zł)

Wady?
- brak akcentów nad rosyjskimi słowami

5 komentarzy:

 1. Mam go i serdecznie polecam. Bardzo lubię ten sposób nauki słówek, słownik nie jest drogi, a zawarte w nim słowa czasem mnie bardzo zaskakiwały- jestem pod wrażeniem ilości przedstawionych rodzajów fasoli czy mięczaków jadalnych :D
  Marzy mi się ilustrowany słownik polsko-czeski, ale nigdy w życiu nie zapłacę za niego tyle, ile życzą sobie za niego w Polsce, dlatego to cel numer jeden podczas mojej najbliższej podróży do Czech.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak, słownik jest świetny :) ja mam taki do włoskiego. I rzeczywiście, niektóre słówka są mi nieznane nawet w moim własnym języku :D myślę, że to inwestycja na lata. Teraz myślę o takim własnie z rosyjskiego.

  OdpowiedzUsuń
 3. Polecam słownik i nie tylko dla młodych bardzo fajnie sprawdza się dla osób 40+ które nie zawsze mają dobry wzrok i ciężko im wyczytać hasło z normalnego słownika w którym są małe literki. Bardzo przyjemna i wygodna metoda nauki tym bardziej, że ludzie są wzrokowcami. Polecam

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam język niemiecki i jestem zadowolona

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A czy są w słowniku jakieś tematy, których Ci jakoś szczególnie brakuje? Albo jakieś są może za mało rozbudowane?

   Usuń